Osnovni podatki
Druga pogosta imena: enoletni pelin
Ayurveda: Rasa (grenko, trpko), Guna (lahko, suho), Virja (vroče), Vipaka (ostro), umirjakapho in vato
Družina: nebinovke (Asteraceae)
Angleško ime: SweetWormwood
Rastišče: izhaja iz Azije, sedaj je razširjen po celem svetu
Užitni deli: stebla, listi, cvetni popki
Botanični opis rastline
Sladki pelin spada v velik rod pelinov. Je hitro rastoča, visoka enoletnica, s pokončno rastjo. Listi so svetlo zelene barve, pernato deljeni in nazobčani. Steblo je zelene, pogosto tudi rdeče barve. Rumeni, dišeči cvetovi (majhni koški), so v obliki latastih socvetij in se pojavijo v poletnih mesecih. Cvetovi so podobni navadnemu pelinu in sladko dišijo – od tu tudi ime. Semena so rjava in premera 0,6–0,8mm. Sladki pelin je žužkocvetka in se oprašuje s pomočjo žuželk, cvetovi so dvospolni. Od navadnega pelina, ki je tudi zdravilna rastlina, se loči po barvi listov in načinu opraševanja. Rastlina zraste v grmiček, visok do 200 cm in širok 50–80 cm. Iz ene sadike pridobijo okoli 400 gramov cvetov in listkov, ki so primerni za pripravo čaja.
(http://vrtickarji.substral.si/clanek/sladki-pelin) in (https://en.wikipedia.org/wiki/Artemisia_annua)
Rastišče
Vzgoja sladkega pelina je preprosta. Dobro uspeva v odcednih, nevtralnih oz. rahlo alkalnih ilovnatih tleh. Bolj odporne in aromatične so tiste rastline, ki rastejo v slabih in sušnih tleh. Prijetno diši, zato se veliko uporablja tudi v okrasnem vrtnarstvu. Zaradi svojih lastnosti in bujne rasti je ponekod postal nadležen plevel. (http://vrtickarji.substral.si/clanek/sladki-pelin) Sladki pelin uspeva v vročini, če je premočna, pa prične gniti (Boris Kante navaja iz lastnih izkušenj, 2017).
Razmnoževanje
Sladki pelin je enoletnica, kar pomeni, da moramo seme posejati vsako leto znova. Seme je tako majhno, da ga komaj vidimo. Sejemo ga v notranjih prostorih, ker moramo najprej narediti sadike. Sejemo ga v korito, napolnjeno z zemljo. Spodaj v korito, ki je naluknjano, da gor vleče vlago, nalijemo en centimeter vode. V korito damo zemljo, seme pa posujemo samo po površini zemlje. Ker je zelo drobno, ga ne zasujemo – biti mora na vrhu zemlje. Po vrhu korita lahko napnemo folijo za živila, da zadrži čim več vlage. Korito damo v sobo, kjer je temperatura približno 21°C, ne sme pa biti zraven radiatorja. Ker je rastlina izredno nežna in drobna, jo zalivamo le od spodaj, dokler ne zraste tri do štiri centimetre visoko. Korito postavimo pri oknu in ne sredi sobe zato, da se ne začne obračati proti svetlobi in se prevrne. Enkrat do dvakrat na dan korito iz istega razloga obrnemo. Najboljši čas za setev je spomladi, proti koncu februarja, marca. Mlado rastlino nato dvakrat prepikiramo oz. presadimo. Prvič, ko ima štiri listke, jo z žlico skopljemo in presadimo. Ko zraste pet centimetrov, jo še drugič presadimo in damo vsako sadiko v svoj lonček (Vertovec 2016, 12–14).
Na prosto ga prenesemo maja, ko mine nevarnost pozebe. Ker zraste zelo visoko, ga je najbolje posaditi samostojno, sicer lahko zasenči nižje rastline. Cvetove in liste za čaj nabiramo avgusta, saj rastlina ne prezimi. (http://vrtickarji.substral.si/clanek/sladki-pelin)
Različice
Poleg sladkega pelina (Artemisia annua L.) poznamo še pravi pelin (Artemisia absinthium), navadni pelin (Artemisia vulgaris), okrasni pelin (Artemisia ludoviciana), divji pelin (Artemisia campestris), ledeniški pelin (Artemisia glacialis) in pontski pelin (Artemisia pontica).
Škodljivci in bolezni
Sladki pelin običajno ni občutljiv na bolezni. Največkrat ga prizadene gniloba korenin zaradi razmočenih tal. Sladek vonj tudi ni privlačen za vrtne škodljivce, zato je sladki pelin je uporaben za odganjanje mrčesa.
(https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/wormwood/wormwood-plant-growing-sweet-annie.htm) in (http://vrtickarji.substral.si/clanek/sladki-pelin)
Nabiranje
Sladki pelin nabiramo v začetku cvetenja (avgusta). V tem času je vsebnost artemisinina najvišja. Poberemo celo rastlino in jo za sušenje razrežemo v posamezne vejice.(https://en.wikipedia.org/wiki/Artemisia_annua) Sladki pelin je potrebno obrati preden odcveti, da preprečimo osemenjevanje. Če ga nameravamo predelati v eterično olje, ga obiramo kasneje, ko že močno cveti (Boris Kante navaja iz lastnih izkušenj, 2017).
Sušenje in hramba
Pobrano rastlino za sušenje razrežemo v posamezne vejice. Temperatura ne sme preseči 40°C. Suhe vejice stresemo ali otepemo, da se listi ločijo od stebel. Tudi pri hranjenju temperatura ne sme preseči 40°C, sicer artemisinin razpade. Sladki pelin lahko sušimo na več načinov – na odprtem ali prisilno sušenje. Paziti moramo, da se ne suši na previsoki temperaturi. Najbolje je sušiti na temperaturi (med 25 in 35°C). Pri sušenju na odprtem zraku se med sušenjem na zeliščih nabirajo razne žuželke, zato je po sušenju suho zelišče primerno zamrzniti za dan ali dva, da pomrznejo morebitni ostanki mrčesa. Za sušenje lahko uporabimo tudi metodo prisilnega sušenje v kondenzacijskih sušilnikih, kjer v komori kroži zrak na temperaturi, ki smo jo nastavili (na 30°C). Izloča se le kondenzirana voda. Morebitni mrčes, ki je prisoten, se posuši. Aroma, ki je v zelišču, ne izhlapi v ozračje. Po sušenju se tudi listi lažje odstranijo od stebla (Boris Kante navaja iz lastnih izkušenj, 2017).
Rastlinske učinkovine
Najpomembnejša učinkovina sladkega pelina je artemisinin. Je učinkovina, ki uničuje povzročitelje malarije plasmodije, ki se nahajajo v rdečih krvničkah. V ta namen so izdelali tudi polsintetične derivate artemisinina. Večinoma se artemisinin proti malariji uporablja v kombinaciji z drugimi učinkovinami. V kombinaciji z železom ga preizkušajo proti raku, saj v organizmu skupaj z železom tvori proste kisikove radikale. Ti uničujejo rakaste celice, kar je osnovni princip delovanja zdravilnih učinkovin v boju proti raku. V sladkem pelinu je prisotnih še več drugih zdravilnih učinkovin, ki v sinergiji prinašajo mnoge koristi za človekovo zdravje. Kvercetin, ki deluje protivnetno, antibakterijsko, protiglivično, luteolin, ki je antioksidant in deluje protivnetno ter kafra, fitosteroli, karakoli, ki zavirajo rast sevov bakterij, ki so vzrok za infekcije črevesja. (http://www.krajcek.si/sladki-pelin/)
Učinkovanje in uporaba
Sladki pelin Kitajci že tisočletja uporabljajo v zdravstvene namene. Kitajska znanstvenica Youyou Tu je leta 2015 prejela Nobelovo nagrado za odkritje artemisinina–primarno zdravilno učinkovino sladkega pelina, odkrila pa je tudi, da je zdravljenje z artemisininom močno znižalo stopnjo smrtnosti pri bolnikih z malarijo.
Sladki pelin se uporablja za znižanje povišane telesne temperature, povečuje imunsko odpornost organizma in uničuje široki spekter parazitov. Deluje protivnetno, poleg tega pa ga uporabljamo pri presnovnih boleznih (zlatenici in čiščenju jeter). Pomaga pri prehladu, gripi in virusih, pri herpesu in glivicah, blaži menstrualne težave, pomaga pri trebušnih krčih in odganja mrčes. Mazilo iz sladkega pelina pomaga pri bolečih sklepih.
(https://www.ekozakosek.si/sladki-pelin/)
Sladki pelin je uporaben v vseh oblikah: čaju iz posušene rastline, tinkturi, hidrolatu, eteričnemu olju, mazilu in kapsulah (koncentrirana količina artemisinina). Pri preventivni uporabi lahko pijemo čaj ali hidrolat. Če se zdravimo raka, moramo poleg zdravil in navodil, ki nam jih podaja uradna medicina, uživati kapsule artemisinina, tinkturo in/ali eterično olje, ker je potrebna količina sestavin rastline bistveno višja.
(https://www.ekozakosek.si/sladki-pelin/)
Farmakološke in klinične raziskave
Na osnovi osnovne strukture artemisinina je narejenih že nekaj polsinteznih derivatov, ki se vsi uporabljajo kot zelo učinkovito zdravilo proti malariji. V poštev prihaja predvsem na področjih, kjer prevladuje tip malarije (povzročitelj: Plasmodium falciparum), ki je odporen na konvencionalne antimalarike. Pred nekaj leti so odkrili, kako pripravki iz sladkega pelina oziroma izolirna naravna učinkovina artemisinin delujejo: ker plazmodiji, ki povzročajo napade malarije, živijo kot znotrajcelični paraziti v rdečih krvničkrah – entrocitih, vsebuje njihovo telesce ogromno železa, saj je ta v obliki hema prisoten v rdečih krvničkah. Artemisinin skupaj z železom tvori proste kisikove radikale, ki ubijejo parazita. Ta mehanizem je osnova za sodoben razvoj novih zdravilnih učinkovin proti raku. V rakavo celico poskušajo s pomočjo liposomov in nanodelcev, ki so jim pripeli protitelo, ki razpozna rakave celice, vnesti čim več železa, nato pa aplicirajo artemisinin, ki skupaj z železom tvori proste kisikove radikale, kar uniči rakovo celico. Učinki so obetavni, zato lahko kmalu pričakujemo končne klinične študije (Vertovec 2016, 8–9).
Klinične raziskave kažejo, da artemisinin in zdravila z artemisininom obljubljajo zdravljenje pljučnega karcinoma, očesnega karcinoma in hipofize. Sladki pelin je vključen tudi v raziskave za zdravljenje raka na prsih in pljučih.
Klinična raziskava v letu 2008, v katero je bilo vključenih 120 pacientov z naprednim nedrobnoceličnim pljučnim karcinomom, je pokazala, da izvleček sladkega pelina v kombinaciji s kemoterapevtskim zdravljenjem, zviša 1-letno stopnjo preživetja za 13%. Izboljšal se je nadzor bolezni in čas napredovanja. Poročano ni bilo o nobenih stranskih učinkih.
Artemisinin je bil uporabljen za zdravljenje 75-letnega moškega z makroadenomom hipofize. Pacient je imel težave z vidom, sluhom in gibanjem. Izvleček sladkega pelina je užival peroralno, 12 mesecev. Četudi se velikost tumorja ni spreminjala, se je zmanjšala njegova gostota in so se izboljšale prej omenjene težave.
Randomizirana, dvojno slepa, s placebom kontrolirana pilotna študija peroralne terapije artemisinina za raka črevesja, je bila izvedena na 20 pacientih. Cilj je bil prepoznati učinke izvlečka sladkega pelina pri programirani smrti celic pri pacientih, ki čakajo na kirurško zdravljenje raka črevesja. Celična smrt v več kot 7% celic je bila videna v 67% pacientov v skupini z artemisininom in 55% s placebom. Artemisinin ima torej omejevalne učinke na raka črevesja in je splošno dobro sprejet.
V raziskavi so primerjali učinkovitost in strupenost zdravljenja z artemisininom v kombinaciji z obliko kemoterapije. Sto dvajset primerov z naprednim nedrobnoceličnim pljučnim karcinomom so bili naključno razdeljeni v dve skupini: skupina zdravljena s kemoterapijo (kontrolna skupina) in skupina, zdravljena s kombinacijo artemisinina in kemoterapije (testna skupina). Testna skupina je imela bistveno višjo stopnjo nadzora bolezni (88,2%) v primerjavi z kontrolno skupino (72,7%). Čas napredovanja bolezni testne skupine (24 tednov) je bil občutno daljši kot čas kontrolne skupine (20 tednov). Kaže, da artemisinin v kombinaciji z kemoterapijo lahko dvigne stopnjo nadzora bolezni in čas napredovanja bolezni brez vidnih stranskih učinkov.
Artemisinin je bil uspešno uporabljen v zdravljenju raka na grlu. Zdravljeni pacienti so kazali znatno zmanjšanje velikosti tumora (kar 70%) po dveh mesecih zdravljenja. Na splošno je bilo izboljšana kakovost življenja.
V letu 2005 je bilo dokazano, da artemisinin, uporabljen v kombinaciji z standardno kemoterapijo, poviša preživetje in precej zmanjša količino metastaz pri pacientih z malignim kožnim rakom (Napoli 2016).
Pripravki
Čaj iz sladkega pelina pijemo za preventivo pri preprečevanju vročičnih stanj pri prehladu in gripi ter za dvig imunskega sistema (Vertovec 2016). Pripravimo ga tako, da jušno žlico čaja (ali čajno žličko, če imamo samo cvetove in liste) prelijemo s pol litra vode in pustimo stati 12ur. Po 12 urah precedimo in ohranimo precejeno tekočino. Liste, stebelca in cvetove, ki smo jih že namakali 12 ur nato prelijemo s pol litra vode in segrejemo do vrelišča ter pustimo vreti 3 minute. Odstavimo z ognja, pokrijemo in pustimo stati še 12 minut, nato čaj precedimo. Ko se čaj shladi do približno 50 ºC, ga zmešamo s tekočino, ki smo jo prej pridobili z namakanjem. S tem dvofaznim postopkom pridobimo najboljši izplen zdravilnih učinkovin sladkega pelina v čaj.
Prevretek pripravimo tako, da jušno žlico čaja (ali čajno žličko, če imamo samo cvetove in liste) prelijemo z litrom vode in pustimo, da vre 3 minute. Odstavimo z ognja, pokrijemo in pustimo stati še 12 minut, nato precedimo in čaj je pripravljen za uživanje. S tem dobimo v čaj snovi, ki se sproščajo samo pri prevretju sladkega pelina. Čaj pijemo po požirkih cel dan, lahko vsak dan skodelico ali en dan v tednu pol litra, štirikrat na mesec. Pripravljen čaj je uporaben dva dneva. Čaj je grenak, lahko ga sladkamo s sladili ali medom.
(https://www.ekozakosek.si/sladki-pelin/)
Hidrolat je kondenzirana para, ki je pri prehodu skozi rastlino nase vezala učinkovine rastline. Za razliko od čaja ne vsebuje klorofila in mineralov. Razredčenega (jušno žlico na kozarec) lahko uživamo večkrat na dan. Nerazredčenega pa nanesemo na kožo in pustimo, da ga koža vpije. Kadar želimo opraviti zdravilno kuro, se pripravi 10% raztopina hidrolata. Raztopino uživamo čez cel dan po požirkih ali skodelico na vsaki dve uri. To počnemo štiri do pet dni zapored, nato sledi dvodnevni premor. Po štirih tednih naredimo teden dni premora pred novo kuro. Terapija traja od dva do tri mesece.(https://www.ekozakosek.si/sladki-pelin/)
Šopek ali vrečka posušenih cvetov sladkega pelina odganja mrčes.
Eterično olje sladkega pelina odpravlja boleče menstruacije – dve kapljici eteričnega olja v kanemo v popek in razmažemo. Uravnava tudi »zamude« pri menstruaciji (Vertovec 2016, 7–8).
Uporaba v veterini
Veterinarji že več let uporabljajo čisti artemisinin, ki ga sicer lahko pridobivamo iz sladkega pelina, za zdravljenje živali. V nekaterih zveznih državah ZDA ga uporabljajo v veterini (kot uradno zdravilo) za zdravljenje raka limfe, krvi in kosti (Vertovec 2016, 10–11).
Opozorila
Sladki pelin ni nadomestilo za zdravila, ki jih ponuja uradna medicina. Je dopolnilo uradnemu zdravljenju. Nima kontradikcij, kar pomeni, da ga lahko uživamo v kakršnikoli obliki, v praktično neomejenih količinah in neomejeno časa. Priporočljive so krajše pavze. (Edgar 2016)
Sladki pelin je varen za jemanje pri odraslih osebah, ko gre za peroralno uporabo. Čaj sladkega pelina lahko draži želodec. Lahko povzroči alergijsko reakcijo (srbečica in kašelj).
Pri prekomernem uživanju lahko povzroči poškodbe ledvic. Pri normalni uporabi naj ne bi bilo stranskih učinkov. Sladki pelin ni priporočljiv v času nosečnosti in dojenja. (https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-756-sweet%20annie.aspx?activeingredientid=756&activeingredientname=sweet%20annie)
Uporaba v kozmetiki
Hidrolat ima podoben pH kot naša koža, zato ga lahko uporabljamo kot: vodico za po britju, popolnoma naravni tonik za čiščenje kože, pomaga tudi pri odpravljanju aken, saj deluje antiseptično (pomaga tudi pri herpesu in glivicah), pripravo negovalnih krem, mil in deodorantov, dodatek kopelim, dišavo v pralnem stroju, osvežilec prostorov, repelent (priprava je opisana v poglavju Pripravki). (https://www.ekozakosek.si/sladki-pelin/)
Viri
Artemisiaannua. Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Artemisia_annua. Dostopno dne 12.12.2017.
Kaj pravzaprav je Sladki Pelin? – Vse Kar Morate Vedeti. 2017. http://www.krajcek.si/sladkipelin/.
Napoli, Benz. 2016. Anti-cancerclinicaltialsandcasetreatmentsofARTs. http://artemisinine.net/news/anti-cancer-clinical-trials-and-case-treatments-of-arts.html.
Pršo, Edgar. 2016. Sladki pelin. http://www.ognjic-logatec.si/zeliscaron269a/sladki-pelin.
Sladki pelin. 17. avgust. http://vrtickarji.substral.si/clanek/sladki-pelin. Dostopno dne 12.12.2017.
Sladki pelin. https://www.ekozakosek.si/sladki-pelin/. Dostopno dne 12.12.2017.
SweetAnnie. https://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-756-sweet%20annie.aspx?activeingredientid=756&activeingredientname=sweet%20annie. Dostopno dne 12.12.2017.